P
L
A
N
L
E
K
C
J
I
   Menu :

Wesołe zajęcia teatralne
w Operze Śląskiej


Od 4 lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w projekcie edukacyjnym lekcji teatralnych w Operze Śląskiej w Bytomiu.Opiekę sprawuje pani mgr Krystyna Kozieł i pani mgr Grażyna Pala, wcześniej jezdziła również pani mgr Jadwiga Czajkowska .Celem projektu edukacyjnego Opery Śląskiej jest:
  • aktywizacja i inspiracja zachowań twórczych,
  • rozwijanie ekspresji i kreatywności,
  • zapoznanie się z instytucją oraz jej rolą w życiu kulturalnym naszego regionu.

  • 22 X 2013r. odbyły się pierwsze zajęcia pt. "Historia opery jako gatunku, krótki rys historyczny Opery Śląskiej w Bytomiu". Młodzież miała możliwość zwiedzenia opery.


    12 XI 2013 r. uczniowie uczestniczyli w lekcji "Balet i jego rola w operze", dowiedzieli się wielu cennych informacji o historii tańca. Podziwiali solistów Baletu Opery Śląskiej, którzy zaprezentowali się w duecie oraz w solowym wykonaniu tańca z przedstawień baletowych i operowych oraz operetkowych, np. tango z baletu "Kot w butach", mazur z opery "Straszny dwór", taniec cygański z operetki "Baron cygański". Zobaczyli również popisy nowoczesnego breakdance. Młodzież spróbowała swoich sił w tańcu, uczyli się kroku poloneza. W konkursie za dobrą pamięć i orientację w temacie młodzież otrzymała prawdziwe baletki.

    14 XII 2013r. odbyła się następna lekcja teatralna pt."Nowe formy w Operze: musicale ,sztuki nowoczesne, koncerty plenerowe,nagrania CD i DVD, nowoczesne formy narracji i reklamy". Młodzież uzyskała wiele cennych informacji o pracy tego działu. Poznali proces promocji spektakli premierowych, kto i w jaki sposób projektuje i przygotowuje plakaty, programy, ulotki czy zaproszenia. Młodzi melomanii popisali się również swoją wiedzą o operze zdobytą na poprzednich lekcjach. Lekcja zakończyła się wspólnym śpiewaniem kolęd na scenie sali koncertowej.

    Styczeń 2014. Kolejne spotkanie to "Orkiestra i jej rola w operze". Uczniowie zostali wprowadzeni w świat dzwięków wydobywanych przez różne instrumenty. Poznali grupy instrumentów smyczkowych, dętych, blaszanych - waltornia, dętych drewnianych - fagot oraz instrumenty perkusyjne.
    Bogata wiedza została pięknie zilustrowana muzyką w wykonaniu zaproszonych muzyków orkiestry Opery Śląskiej.

    W lutym tematem spotkania byli "Soliści, przygotowanie roli, charakterystyka postaci". Młodzież dowiedziała się, kiedy można rozpocząć naukę śpiewu, jakie szkoły należy ukończyć w tym kierunku. Poznała również rodzaje głosów męskich i żeńskich.
    Za aktywny udział w lekcjach teatralnych braliśmy udział w wieczornych przedstawieniach takich, jak: "Upiór w operze", "The Beatles and Queen" oraz "Pan Twardowski".



    Powrót